Příběh

TENTO ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY!

Šest let po incidentu v Raccoon City díky zásahu vlády společnost Umbrella jako taková už neexistuje. Leon Scott Kennedy nyní pracuje jako agent americké vlády a osud ho zavane do malé španělské vesnice, kde měla být údajně spatřena nezvěstná prezidentova dcera. Nalézt ji a zachránit však nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.Obyvatelé vesnice (zvaní Ganados) Leona rozhodně nevítají s otevřenou náručí a minulost, jakkoli se ji Leon snažil hodit za hlavu, se vrací. Ačkoli tentokrát nemá tu čest s krvelačnými zombie, je jasné, že s místními není něco v pořádku. Při pátrání po Ashley je zajat náčelníkem vesnice Bitorezem Mendezem a potkává Luise Seru, spojence, který tvrdí, že je bývalým policistou a potvrdí přítomnost prezidentovy dcery ve vesnici. Leonovi se podaří utéct, předtím je mu však do žil zaveden neznámý vir. Předtím než se mu podaří nalézt Ashley se mimo vesničanů utká s různými obrovskými monstry a také s tajemným Osmundem Saddlerem, který stojí za jejím únosem. Spolu s Ashley poté směruje k místu, kde má být přistaven americký vrtulník. Po cestě však zjistí nepříjemnou skutečnost -helikoptéra byla sestřelena. Leon se pak musí postavit Bitorezovi Mendezovi, kterého poráží, aby byl následně spolu s Ashley zahnán na blízký rozlehlý hrad.

Ani zde však strastiplná cesta nekončí. Hrad je plný Los Iluminados, nakaženými mnichy z místního kultu, k tomu je Ashley opět unesena, tentokráte liliputským kastelánem Ramonem Salazarem, který taktéž pracuje pro Saddlera a Leonovi klade do cesty spoustu nástrah. Ze spisů Luise Sery se Leon dozvídá, že pracoval jako vědec pro Saddlera a že podivné chování vesničanů má na svědomí infikování virem z neznámých parazitů, kteří se těží jako fosilie v dolech pod vesnicí a hradem, kam byli ukryti před kultem Los Iluminados prvním kastelánem. Tento Las Plagas virus dovoluje poté plně ovládat nakažené jedince, přičemž jim dává nadlidskou sílu a výdrž. Času není nazbyt, protože zbývá jen několik hodin k tomu, než virus plně ovládne infikovaného Leona, stejně tak jako Ashley.Luis se podle všeho zdá být zaskočen tím, co vlastně způsobil, protože si myslel, že pracuje na výzkumu zkamenělých živočichů a ne na viru, který ovládá lidi (a k tomu byl ním on sám infikován), a tak zasílá e-mail své staré přítelkyni z univerzity, aby mu pomohla. Ta odpovídá kladně, ale jen pod podmínkou, že na oplátku dostane vzorek viru. Luis se snaží tajemné dámě doručit vzorek a Leonovi prášky, které dokáží zadržet rozvoj parazita v těla, přitom je však zabit Saddlerem, který tak potrestal jeho zradu.Leon potkává Luisovu starou známou (a kupodivu i svoji) agentku Adu Wong, údajně zahynulou před šesti lety při incidentu v Raccoon City, nyní však poslanou Weskerem, aby se zmocnila vzorku Las Plagas viru. Chvíli poté, co se Leonovi podaří Ashley vysvobodit, je opět unesena. Leon se poté musí dostat přes doly opět do hradu, kde se utká se zmutovaným Salazarem a zjistí, že prezidentova dcera byla odvezena na nedaleký ostrov, kam se poté za pomoci Ady dostane. Na ostrově Leon nalézá vojenskou základnu a podzemní laboratoře v jednom. Ty jsou zaplněné nepřátelskými Commandos, vojáky nakaženými virem, a dalšími monstry. Setkává se také s dalším stínem své minulosti, vojákem Jackem Krauserem, který měl údajně zemřít před dvěma lety při pádu letadla. Nyní se však zdá, že to byl právě on, kdo z Ameriky unesl Ashley, aby se dostal blíže k viru Las Plagas a připravil cestu pro Adu, která by mohla přinést vzorek Weskerovi a spolu by znovuzaložili Umbrellu (nebo alespoň podobnou společnost) . Poprvé se spolu utkají v souboji na nože, přičemž Leona před jistou smrtí zachrání Ada. Když se Krauser snaží Leona zastavit podruhé, je neúspěšný a tak se Leon dostane až do hlavní základny, kde by měla být Ashley i Saddler. Čas kvapí, vir už v Leonově těle začíná pomalu nabírat na síle. I když se zdálo, že Leon Krausera zabil, nestalo se tak, a tak se s ním musela na střeše základny jednou provždy vypořádat Ada, z jejíž přítomnosti neměl Krauser od začátku příliš velkou radost a která se mu přiznala, že pracuje pro tajemnou Organizaci a ne pro Weskera.

Uprostřed ostrovních laboratoří se konečně podaří Leonovi za pomoci Ady, která se snaží zadržet Sadlera, osvobodit Ashley, na níž byl již proveden rituál, takže je částečně v Sadlerovi moci. V laboratořích se jim pak podaří zbavit viru uvnitř nich samotných a snaží se přijít na způsob, jak prchnout z ostrova.

Leon najde Sadlerův spis, ve kterém popisuje svůj ďábelský plán. Infikovanou Ashley chtěl poslat zpátky k jejímu otci, kde měla parazita umístit do těl předních členů vlády a Sadler by se tak stal vůdcem největší mocnosti světa. Pokud by však toto nevyšlo, měl připravený druhý plán - se svými jednotkami by vtrhl do USA a vládu získal násilím. Leonovi tedy nezbylo nic jiného než ho zastavit.

Na střeše laboratorních budov tentokrát Leon pomůže zajaté Adě a utká se zmutovaným Sadlerem, jehož jednou provždy za pomoci raketometu pošle na pravdu boží. Když se však zohne, aby zvedl vzorek viru Las Plagas, u jeho hlavy se objeví pistole Ady, která mu vzorek vezme a odletí vrtulníkem. Splnila tedy úkol, získala vzorek viru pro tajemnou Organizaci a Weskerovi poslala náhražku. Před zamáváním Leonovi na rozloučenou však aktivuje odpočítávání výbušnin, které mají srovnat ostrovní základnu se zemí. Leon tedy vezme Ashley a na vodním skútru uniknou z útrob ostrova. Teď už jenom stačí ji dostat v pořádku zpět domů.